راه شناخت عشق

  0
  120 views

  بعضی ها اسم عشق را میشنوندبه شکست فکر میکنندامااین یک اندیشه نادرستی است که اگر در شناخت آن هوشیار و عاقلانه رفتار کنند،عشق یک موهبت الهی میشود.

  عشق چیست؟

  آنگونه که پاول روحانی توصیف می کند”عشق هر چیز را در بر می گیرد،باور به همه چیز ،امید به همه چیز و تحکیم همه چیز عشق ترکیبی از مهربانی و عصبانیت،هیجان و کسالت ،ثبات و تغییر و محدودیت وآزادی در عشق دووجود یکی میشوند در حالی که دوگانگی هنوز پا برجاست و این نهایت تناقص موجود در عشق است.   اکثر زوج ها هرساله چ نامزد چ ازدواج کرده با سوالاتی از قبیل که آیا واقعا عاشق شده اند ؟آیا عشق حقیقی را به دست آوردن؟ تاچند سال پیش پاسخ به این سوالات مشکل و سخت بود اما خوشبختانه در سالهای اخیر مطالعه بیشتری در این باره صورت گرفته است و پاسخ به این سوالات راحت تر از قبل شده است .

  مثلث عشق:

  1 . تمایل جنسی :

  تمایل جنسی ضلع زیست شناختی این مثلث است ،شوری نشات گرفته از ستون فقرات که به عشق منتهی مشود،با ترشح هورمونهای بدن ما اغاز و با برانگیختگی روان شناختی و مبلی شدید به انجام عمل فیزیکی آشکار میشود که هوس آلود و جنسی است اما تمایل جنسی می تواند افسار گسیخته باشد و جذبه ای را ایجاد کند که فرد را تا سر حد اشتغال ذهنی وسواس گونه بدان پیش ببرد.تمایل جنسی زوج ها را به سطح گسترده تری از شیفتگی نسبت به هم سوق می دهد که دیگر نمیتوانند جدایی از یکدیگر را تحمل کنند.

  2 . صمیمیت :

  صمیمیت ضلع هیجانی مثلث عشق است .عشق بدون صمیمیت تنها یک توهم هورمونی است،هیچ فردی نمیتواند بدون کسب شناخت واقعی از طرف مقابل ،در زندگی مشترک به او علاقه مند باشد.  صمیمیت یک ویژگی کیفی است که نسبت به بهترین دوست یا معشوق ایجاد شده باشد.همواره همه ماخاهان کسانی هستیم که مارا بهتر از هر شخص دیگری شناخته و برای همیشه ماراقبول داشته باشد .افرادی که درایجاد یک رابطه صمیمی موفق هستند،قدرت و آسایش درون این رابطه را درک میکنند و به خوبی میدانندکه نباید چنین رابطه ای به حال خود رها کنند،چون مراقبت همچون گلی است که نیاز به مراقبت دارد و بدون مراقبت پژمرده خواهد شد.

  3 . تعهد:

  تعهد،ضلع شناختی و قوام مثلث عشق است . تعهد به سمت آینده ای می نگرد که تا لحظه ی مرگ ،نمیتوان آن را دید و یا به آن مطمئن بود.تعهد در میان دریای متلاطم شک وبی اعتمادی ،جزیره ای امن و مطمئن خواهد ساخت،زمانی که شور و هیجان جنسی فروکش می کند و طوفان مشکلات و عصبیتها زندگی ما را احاطه میکند،تعهد مانند لنگری مقاوم برای زندگی مشترک است .

  تعهد یعنی اینکه “دوستت دارم به خاطر خودت ،نه به خاطر خودم نه به خطر کاری که برایم انجام می دهی.”

  نتیجه :

  پس تمایل جنسی و صمیمیت و تعهد به ترتیب مواد داغ،گرم و سرد تشکیل دهنده ی دستورالعمل تهیه عشق هستند .این تنوع در مواد به این دلیل است که سطوح صمیمیت ،تمایل جنسی و تعهد زمانی به زمان دیگر متغیر است .

  پاسخ دادن