ارتباط سفید شدن موها و سلامتی

  0
  800 views

  آن چند تار موی سفید جلوی سرتان اغلب منظره خوشایندی ندارد. این تارهای سفید نشانه بالا رفتن سن شما هستند، اما در برخی موارد سفید شدن موها سن بیولوژیکی ما را نشان می دهد و می تواند علامت یکی از اختلالات زیر باشد:

  1 . ممکن است کمبود ویتامین داشته باشید

  فولیکول های مو شامل رنگدانه هایی هستند که ملانین نامیده می شوند (همان چیزی که رنگ پوست ما را تعیین می کند و به موهای ما رنگ می دهند). وقنی سن ما بالاتر می رود، تولید این رنگدانه ها کاهش می یابد و موها سفید می شوند.

  متخصصان پوست و مو معمولا از قانون 50، 50، 50 استفاده می کنند که می گوید در سن 50 سالگی،  درصد جمعیت حداقل 50 درصد موهایشان سفید شده است؛ با وجود این موی بعضی افراد زودتر از این سفید می شود.

  معمولا موی افراد سفید پوست در میانه دهه 30، مردم آسیا  در اواخر دهه 30 و آفریقایی ها و آمریکایی ها اواسط دهه 40 شروع به سفید شدن می کند. سفید شدن موها پیش از این سن می تواند نشانه عدم تعادل در تغذیه باشد. کمبود ویتامین B12 از جمله علل شناخته شده کاهش رنگدانه موهاست.

  کمبود ویتامین D، کلسیم و آهن نیز موجب سفیدی زودرس موها می شود. سفیدی موها می تواند نشانه مشکل غده هیپوفیز یا تیروئید نیز باشد.

  2 . سیگاری هستید

  سیگارآمار سفید شدن موها در افراد سیگاری دو برابر و نیم دیگران است. سیگار همچنین بیش از این ها در تخریب موهای شما نقش دارد. برخی مواد شیمیایی موجود در سیگار سلول های مو را می شکنند و به طاسی منتهی می شوند.

  3 . سفید شدن موها و خطر ابتلا به بیماری های قلبی در آقایان

  بر اساس تحقیقات اخیر، موی سفید با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی در آقایان ارتباط دارد. بالا رفتن سن خطر اجتناب ناپذیری برای عروق کرونری قلب است و با علائم پوست و مو که می تواند نشانه افزایش خطر باشد همراه می شود.

  استاندارد سازی درجه بندی سفیدی موها می تواند به عنوان وسیله ای برای پیش بینی بیماری های شریان کرونری مورد استفاده قرار گیرد.

  4 . فولیکول های مو به استرس اکسید کننده دچارند

  فولیکول مو مقدار اندکی پراکساید هیدروژن (ماده ای شیمایی که دهه است برای روشن یا بی رنگ کردن موها مورد استفاده قرار می گیرد) تولید می کند. با تجمع زیاد پراکسید هیدروژن در فولیکول، موها رنگ خود را از دست می دهند.

  5 . سفید شدن مو در شما ارثی است

  سفید شدن موهااین را می دانیم که اگر موهای والدین یا پدربزرگ و مادربزرگتان زود سفید شده، احتمال اینکه این اتفاق برای شما هم بیفتد زیاد است، اما اخیرا 18 ژن موثر در سفید شدن موها شناسایی شده اند که از آن جمله می توان به IRF4 اشاره کرد که پیش از این به عنوان عامل روشن بودن موی نژاد اروپایی شناخته می شد.

  این نخستین بار است که ژنی برای سفید شدن موی انسان شناسایی شده است. وقتی مو سفید می شود، این ژن ملانین کمتری تولید می کند.

  پاسخ دادن