میوه پر خاصیت و موثر ازگیل

  0
  140 views

  ازگیل درخچه ای از تیره گل سرخیان خاردار است. گل های درخت آن سفید و میوه اش شبیه زالزالک است. این میوه فایده درمانی دارد.در اینجا توصیف کاملی از آن شرح داده ایم.

  ازگیل

  ازگیل به حالت وحشی در جنگل های اروپای مرکزی و نواحی معتدل آسیا می روید. ازگیل در تمام جنگل های شمال ایران و همه ارتفاعات سواحل دریا و در دامنه های البرز٬ دره کرج و… به طور خودرو عمل می آید و با نام محلی هر منطقه شناخته میشود. تکثیر  آن غالبأ از طریق پیوند روی درختان دیگر از جمله پیوند روی پایه زالزالک صورت میگیرد. گاهی هم روی پایه گلابی و به ندرت روی پایه به پدید می آید و در اواخر پاییز و اوایل زمستان می رسد.
  گفتنی است که ازگیل٬ واژه ی ترکی است و در گیلکی بدان کنوس گویند. میوه ای است قهوه ایی رنگ و تقریبأ به اندازه یک گردو که رسیده آن به صورت خام٬ میوه ای لذیذ٬ مطبوع٬ مقوی و دارای طبیعت سرد و خشک می باشد.
  ازگیل رسیده دارای لعاب نباتی و فراوان و تانن( ماده ای که در عصاره بسیاری از گیاهان وجود دارد. مانند چای٬ سی نارس٬ گردو و … ومصرف زیاد آن باعث تحریک وعده و حالت تهوع می شود) بوده و از قند گلوکز٬ فروکتوز٬ سوربیتول٬ ویتامین ب و ث٬ اسیدسیتریک٬ مقدار زیادی هیدرات کربن٬ مقداری پروتئین و بعضی اسیدها است.
  گل های درخت آن سفید و میوه اش شبیه زالزالک است با این تفاوت که میوه ازگیل درشت تر و قهوه ایی رنگ و طعمش شیرین و کمی گس است. هسته آن را می کارند.
  بخش های مورد استفاده درخت ازگیل برگ و میوه آن است. اسامی فارسی قدیم ازگیل اردف و گیل بوده است.

  ازگیل

  خواص درمانی ازگیل

  * تقویت خون بدن
  * تقویت کننده اعصاب
  *مصرف ازگیل به صورت خام یا کنسرو در بهبود اسهال موثر است.
  * درمان خونریزی های داخلی مثل: بواسیر٬ خونریزی های رحمی و غیره
  * معالجه ورم روده
  * درمان زخم دهان و تورم مخاط گلو
  * ادرارآور
  * تنظیم کننده عملکرد روده
  * افزایش دهنده قدرت اسموزی خون
  * درمان اختلال قاعدگی
  * درمان کننده سالک
  * تقویت کننده پوست های ضعیف و درمان برفک
  * بهبود دهنده آبسه دهان و گلو
  * معالجه کننده آنژین

  پاسخ دادن