بررسی علل و درمان سرطان سینه در زنان

0
246 views

ظهور توده در پستان بارزترین نشانه سرطان است. عوامل زیادی باعث بروز سرطان سینه در زنان میشود. محققان مصرف آجیل و حبوبات را برای پیشگیری از سرطان موثر دانستند.

ظهور توده در پستان

ظهور توده در پستان بارزترین نشانه سرطان است. قرمز و ضخیم شدن پوست پستان هم مهم است. زیرا ممکن است نشانگر شکل نادر٬ اما تهاجمی از سرطان به نام سرطان التهابی پستان باشد. اگر پستان جوش بزند و این جوش تا چند هفته باقی بماند باید به پزشک مراجعه کرد.

علت های افزایش سرطان سینه در زنان

– بالا بودن سن خانم ها در زایمان اول
– شروع قاعدگی قبل از ۱۲ ساگی
– یائسگی بعد از ۵۵ سال
– هورمون درمانی در دوران یائسگی

راه تشخیص سرطان سینه در زنان

برای بررسی تغییرات در پستان ها لازم است خانم ها پستانشان را ماهیانه معاینه کنند. با بالا رفتن سن٬ عادت ماهیانه٬ حاملگی٬ یائسگی یا استفاده از قرص ضدحاملگی یا سایر هورمون ها ممکن است تغییراتی در پستان ها به وجود آید. البته توجه کنید که احساس کمی برآمدگی٬ غیرهمواربودن یا تورم و حساسیت به لمس٬ درست پیش از شروع و در طول عادت ماهیانه طبیعی است.

ماموگرافی

ماموگرافی بهترین ابزار پزشکان برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه است. به خانم های بالا ۴۰ سال توصیه میشود حداقل دوسال یک بار ماموگرافی انجام دهند. بانوانی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند بهتر است درباره انجام ماموگرافی بیش از ۴۰ سالگی و تعداد دفعات آن با پزشک خود مشورت کنند.

سرطان پستان

جراحی برای درمان سرطان سینه

در عمل جراحی سرطان سینه غدد لنفاوی زیربغل باید برداشته شود٬ زیرا اغلب بعد از عمل٬ گردش جریان لنف در دست همان سمت٬ کند شده و باعث تجمع مایع در دست میشود. این تورم لنف ادم نام دارد. لنف ادم بلافاصله پس از عمل جراحی یا ماه ها و سال ها بعد از آن اتفاق می افتد.
لازم است بدانید که اگر در طول جراحی برداشت توده از سینه٬ رشته های عصبی قطع یا دچار آسیب شوند٬ احتمال دارد در قفسه سینه٬ زیربغل٬ شانه و روی بازو احساس کرختی و سوزش کنید. این احساس معمولا طی چند هفته و یا چند ماه پس از جراحی ازبین می رود٬ اما در برخی زنان این احساس باقی می ماند.

مراقبت های لازم در مبتلایان

خانم هایی که دارای سرطان سینه هستند باید از لحاظ تغذیه خوب و فعالیت بدنی تا حد امکان ورزش مراقب خودشان باشند. این مراقبت ها باعث کاهش تهوع و درد شده و روند درمان را سریعتر میکند. ورزش هایی مانند پیاده روی٬ یوگا و شنا بسیار مفید است و موجب کاهش اضطراب در مبتلایان میشود.

پیشگیری از سرطان سینه

به گفته محققان دختران جوانی که کره بادام زمینی٬ آجیل و حبوباتی مانند لوبیا٬ عدس٬ سویا و ذرت مصرف میکنند کمتر در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار دارند. زیرا مصرف پروتئین های گیاهی در سنین نوجوانی بسیار مسمرثمر است. دخترانی که سابقه خانوادگی سرطان سینه دارند٬ از نوجوانی مصرف این موادغذایی ها را آغاز کنند.
کلسیم به وفور در محصولات لبنی یافت میشود و برای پیشگیری از سرطان سینه موثر است. کلسیم به تنهایی جذب نمیشود و باید همراه ویتامین D که علاوه بر نور خورشید در ماهی های چرب٬ تخم مرغ و قارچ یافت میشود استفاده شود.

نکته:

لازم است بدانید: ۱- خانم هایی که سرطان پستان را درمان کرده اند در تهدید ابتلا به سرطان پستان دیگر نیز قرار دارند-۲- وجود سابقه سرطان سینه در خواهر و مادر به ویژه قبل از ۴۰ سالگی احتمال ابتلا به سرطان را بالا میبرد-۳- احتمال ابتلا به سرطان سینه در خانم هایی که بعد از یائسگی مبتلا به چاقی هستند بالاتر است.

پاسخ دادن