هر روز با افراد زیادی که در صنف های مختلف مشغول به کارند، برخورد می کنیم که از فقدان سرمایه برای شروع به کار ناله می کنند. افراد فراوانی هم هستند که ایده های بسیار جالب و سودآوری دارند. ولی به علت نداشتن پشتوانه مالی و حامی در این زمینه، هرگز نتوانسته اند طرح ها و برنامه هایشان را عملی کنند. اما در این مقاله قصد داریم تا حدودی این مشکل را برطرف کنیم و از راهکارهایی سخن بگوییم که با به کارگیری آن ها، حتی بدون نداشتن هیچ سرمایه ای، بتوانید کار خود را آغاز کنید.

1 – یک گروه موفق تشکیل دهید

استعداد، بازی ها را برده، اما هوش و کار گروهی جام ها را می برد. ((مایکل جردن))

یادتان باشد پشت هر کسب و کار برتر، یک تیم هیجان انگیز وجود دارد. گرچه غالبا تمامی افتخارات به موسسات و مدیرعامل ها می رسد، ولی اگر از نزدیک بررسی کنید. می بینید همیشه پشت آن ها یک تیم قوی وجود دارد که موفقیت ها را به ارمغان می آورد.

اگر شما در آغاز کار خود توانایی دادن حقوق به کارمندهایتان را ندارید، شراکت را به آنان پیشنهاد کنید؛ چون این راه، باعث ایجاد و موفقیت بسیاری از ایده های نوپا می شود؛ پس نخست به آشناها و دوستانتان که شما و توانایی هایتان را می شناسند و به آن ها ایمان دارند، پیشنهاد همکاری بدهید؛ چون زودتر و بیشتر به شما اعتماد می کنند و شما می توانید گروه خوبی را پایه گذاری کنید.

بسیاری از افراد بااستعداد نمی پذیرند حقوقشان در کار فقط در حد شراکت باشد، مگر اینکه آنان واقعا ایده هایتان را باور داشته باشند. امتیاز بزرگ برای شما این است که آن دسته از افرادی که در ازای همکاری در شرکت برای شما کار می کنند عضو هیئت مدیره هستند و بیشتر از کارمندان متوسط برایتان کار خواهند کرد؛ چون موفقیت آن ها به موفقیت شرکت گره خورده است.

2 – کار آموز استخدام کنید

بزرگ ترین لطفی که شما می توانید در حق دیگری انجام بدهید، این نیست که دارایی های خود را در اختیارش بگذارید، بلکه این است که خود واقعی اش را به او نشان دهید.(( بنجامین دزرائیلی))

اگر شما کار مفیدی برای پیشنهاد دادن و نیز زمان بسیاری برای راهنمایی دیگران دارید، می توانید کارآموزی را استخدام کرده و وی را جایگزی اعضای گروهتان و یا کارمندهایتان کنید. در واقع کارآموزان زیادی مایلند برای شما به صورت رایگان کار کنند؛ چون هم به پیشرفتشان کمک می شود و هم رزومه پربارتری خواهند داشت که این موارد به آینده شغلی شان کمک شایانی می کند و در ضمن شما هم حقوقی پرداخت نمی کنید؛ پس برای استخدام کارآموز با ادارات کار، دانشگاه ها و… تماس بگیرید تا کسانی را که مایل به کارآموزی هستند، به شما معرفی کنند.

3 – پیمانکار، کارمندان پاره وقت یا دانشجویان را استخدام کنید.

اگر نمی توانید حقوق اعضای تیم یا کارمندان تمام وقتتان را پرداخت کنید، می توانید از پیمانکاران، کارمندان پاره وقت یا دانشجویان استفاده بکنید؛ چرا که پیمانکارها، کارها را به صورت پروژه ای انجام می دهند و تمام سعی شان این است که پروژه موردنظر را در کوتاه ترین زمان ممکن انجام بدهند که این کار باعث می شود هزینه های جاری شرکت شما تا حد قابل توجهی پایین بیایند؛ در ضمن دانشجویان هم همیشه مایلند در کنار تحصیلشان کار پاره وقتی داشته باشند، حتی اگر با حقوق کمتری کار بکنند؛ پس شما می توانید در این میان افراد با استعداد و سخت کوش را شناسایی کرده و استخدامشان کنید.

4 – مبادله خدمات

همواره دنبال افرادی بگردید که مهارت های مورد نیاز و نیز ارزش های کاری مشابه شما را داشته باشند. اگر آن ها خدماتی را که شما به آنان پیشنهاد می کنید، بپذیرند، آن وقت می توانید یک قرارداد رسمی یا غیر رسمی برای مبادله خدمات بدون دستمزد، امضا کنید؛ مثلا ممکن است شما یک حسابدار را پیدا کنید که مایل باشد تخصص مالی اش را در اختیارتان قرار بدهد و در عوض شما یا یکی از کارمندهایتان می توانید در مدیریت کانال های شبکه های اجتماعی به او کمک بکنید؛ یعنی به دنبال افرادی باشید که در ازای کار از شما خدمات بخواهند، نه حقوق.

5 – از خانواده و دوستانتان کمک بگیرید

گاهی شما گزینه دیگری ندارید و مجبور هستید از خانواده و دوستانتان که مایلند به شما کمک کنند تا به موفقیت برسید، کمک بگیرید.

یادتان باشد استیو جابز، موسس شرکت بزرگ اپل، چون سرمایه اولیه کافی نداشت، اولین سفارشی را که گرفته بود، در گاراژ خانه اش و نیز با کمک دوستان و خانواده اش آماده کرد؛ پس کمک بخواهید تا کمکتان کنند.

6 – دیگران را قانع کنید که به شما بپوندند

اگر شما هیچ سرمایه ای ندارید، باید حداقل یک دیدگاه الهام بخش داشته باشید که دیگران را قانع کند تا به شما بپیوندند، به طرح هایتان اعتماد کرده و از شما حمایت مالی کند. افراد زیادی بین آشنایان، دوستان یا بنگاه ها و جامعه هستند که سرمایه دارند، اما نمی دانند در کجا سرمایه گذاری بکنند؛ پس فقط کافی است شما برنامه ها و ایده هایتان را برایشان بگویید و قانعشان بکنید که کارتان سودآور خواهد بود؛ پس بهتر است اصول تحت تاثیر قراردادن و قانع کردن دیگران را خوب بیاموزید.

پاسخ دادن